Klára Hájková - celoživotní vzdělávání


Přejdi na obsah

Novinky

6.1.2018

Přeji vám v novém roce vše dobré, pevné zdraví a mnoho radosti a štěstí.
První článek v loňském roce začínal ne právě veselými slovy. Mám obavy, že ani ten letošní nebude o moc veselejší. K napsání následujících řádků mě přinutil billboard s upoutávkou na první česko-čínskou mateřskou školku v Praze, který jsem míjela na své cestě za klienty.

Jako lektorky angličtiny se mě už pár lidí ptalo na to, jaký mám názor na anglicko-české mateřinky. Odpovědět nemohu paušálně, vždy záleží na schopnostech dítěte, kvalitě školky a v neposlední řadě domácím zázemí a jazykových podmínkách, ve kterých dítě žije. Zkušenosti psychologů, logopedů a učitelů prvního stupně základních škol ale ukazují, že některé dětičky odkojené česko-anglickou školkou se rychleji učí angličtinu než češtinu a že s češtinou mají problémy. Pochopitelně, uvážíme-li záludnosti české výslovnosti a gramatiky. O to víc mě překvapila čínština na české školce. Výuka jazyka totiž není jen o šprtání slovíček, ale také o poznávání kultury, zvyků, sociálních návyků, způsobu života v zemi, kde se daným jazykem hovoří. Na této skutečnosti stavěli nacisté své postupy při germanizaci dětí z okupovaných zemí.
Dětský mozek je jako houba, děti jsou schopny vsakovat mnohem víc informací než my dospělí. O to větší zájem nás dospěláků by měl být na tom, aby děcka dobře znala češtinu, české návyky, chování, zvyky, tradice, aby byly vychovány k dobrému vztahu k zemi, kde žijí.
Asi někteří namítnou, že existují anglicko-české, rusko-české nebo německo-české školky. Ovšem, záleží na kvalitě a způsobu výuky a vedení celé školky. Angličtina nebo němčina jsou přinejmenším evropské jazyky a nakonec ruština, jako slovanský jazyk, je nám mnohem bližší než čínština. V článku
Učení (cizích jazyků) = mučení ? jsem uvedla, že pokud chce Česko, jako malá zemička uprostřed Evropy komunikovat se světem, musí se Češi cizí jazyky učit. Sílící ekonomický růst a vliv Číny na zbytek světa je a obávám se, že i několik následujících desetiletí bude nezastavitelný. Ať už ale budeme mít obchodní nebo kulturní styky s kýmkoliv, měli bychom si uvědomit, že žijeme ve střední Evropě, náš genetický základ tvoří koktejl keltských, germánských a slovanských kmenů. A že se tato skutečnost projevuje i v našem způsobu žití a chování. Je to naše minulost, jsou to naše tradice. Měli bychom udržovat úctu k našim evropským předkům. Jedině tak můžeme stavět naši důstojnou vlastní budoucnost, jedině tak si můžeme zachovat svoji vlastní identitu.
________________________
PS: Jak o tom tématu čím dál tím víc přemýšlím, mohla bych tento článek také nazvat Čína I, protože myšlenky jedou a tak zjišťuji, že mám postřehy ještě na článek Čína II.
Prostě nějak mi ty česko-čínské servilní nálady nesvědčí.

19.12.2017
Poslední letošní příspěvek je recept na rychlý a jednoduchý sváteční předkrm z mořského koktejlu


6.12.2017


Přeji krásný adventní čas!
Dnes přidávám jeden ježíškovský tip pro všechny milovníky anglické literatury a studenty angličtiny ať už školou povinné, nebo dospělé dobrovolníky i ty různými okolnostmi přinucené :)) V zimních měsících není nic krásnějšího, než si udělat něco dobrého k pití a usadit se s neméně dobrou knihou někam do příjemného teplíčka. A pokud se k tomu ještě musíte nebo chcete učit angličtinu, kniha psaná v angličtině vám přijde vhod. V English Corner najdete v článku Zjednodušená četba, jaké knihy jsou vhodné právě pro vaši úroveň znalostí.

21.10.2017
PROSÍM POZOR!
Počínaje dnem 1.11.2017 bude možné veškeré platby spojené s výukou angličtiny realizovat POUZE bezhotovostním platebním stykem. Číslo účtu : 0705250093/0800, vedený u České spořitelny a.s.
Co to znamená v praxi? Do 31.10.2017 budete platit za výuku tak, jak byla dosavadní dohodnutá praxe. Od 1.11. 2017 nebudete platit za jednotlivé lekce ihned po jejím ukončení v hotovosti. Po poslední lekci v daném měsíci (v našem případě v listopadu) vám bude zaslána faktura a přehled odučených lekcí včetně jejich obsahu. Platbu budete realizovat pouze prostřednictvím vaší banky na výše uvedený účet. Obvyklé datum splatnosti faktury je do 15. dne následujícího měsíce (v našem případě do 15.12.2017). V případě nedodržení platebních podmínek může být vyměřeno penále.
Děkuji za pozornost. :)

21.10.2017
Jak se naučit rozlišovat výslovnost a význam slovíček "SKI" (lyže) a "SKY" (obloha)? Více se dozvíte v English Corner
Přidán nový recept na parádní nedělní mňamku s dýní.


9.10.2017
PRO ZÁJEMCE O VÝUKU ANGLIČTINY - Poslední volná místa!

Ještě jsou poslední tři volná místa pro zájemce o výuku angličtiny.
Ve středu v čase od 11.00 do 14.00 hodin, pak také v čase od 15.00 do 16.30 1x za 14 dní každý lichý týden.
Ve čtvrtek v čase od 15.00 do 17.00 hodin
Jedna lekce trvá 60 minut. Dojíždění je možné pouze po dohodě.
Ceník viz zde: http://www.khajkova.cz/cenik.html

15.9.2017
Welcome to the new school year 2017/2018. We've just started again.
I hope you all had a great summer time, lot of fun and relaxing days.
But now it´s time to say summer goodbye and start to keep on next studying. I suppose, you all have new aims for this school year. Some of you realised that if you really bring your heart in your study, if you really concentrate on your targets, you will have really good results.
I believe I did all the best for you last school year and I promise I will do all for you to pass all your exams. And it doesn´t depent if you will graduade your school to continue to higher level of another institute or just start a new school or if you want to be better in your professions or if you are planning to travel abroad.
I would be also pleased, if you discuss your questions, your ideas, share your study experience and knowledge with other students of this group on this facebook site.
So I wish all of us new school time rich for new enjoyment and full of feeling of happy satisfaction. Successful and prosperous new school year to all!

29.8.2017
Pouze zdravé vaření a rozmanitá strava zdaleka nestačí k tomu, abychom si udrželi pevné zdraví a byli plni energie. Ke zdravému bytí neodmyslitelně patří pohyb a relaxace. Proto od 19.9.2017 opět vedu kurzy kondičního cvičení ve společnosti Fusion Therapy, s.r.o.
Nově se otevírá kurz zdravotního a relaxačního cvičení ve středu od 18.00 hodin. Více informací naleznete v záložce "
Akce - zdravotní a relaxační cvičení".
Přijďte si vyzkoušet jedinečnou kombinaci rehabilitačního cvičení, cvičení Pilates, kalanetiky a cvičení východních směrů. Neváhejte a přijďte, těším se na všechny, kteří se nebojí pohybu!


31.7.2017
Původně mělo být na tomto místě něco moudrých rad k přelomu léta, třeba o tom, že už máme zase blíže k podzimu, na který se málokdo těší, a že je to škoda, protože podzim je období plné barev a člověk jako neodstředitelná součást přírody dobu zklidnění také potřebuje.
Ale když jsem začala v duchu hodnotit právě uplyných několik týdnů prázdnin, došlo mi pár myšlenek, které musím ventilovat.
Před pěti týdny jsem ukončila školní rok, od té doby jsem neodučila jedinou lekci. Řeklo by se, že jsem měla pět krásných týdnů volna. Nebo, že jsem tedy ten parazit, který si užívá na úkor dělného lidu. Obávám se, že věci se mají trochu jinak.
První týden jsem strávila s kamarádkou na chalupě. Nazvala jsem to "odvykačkou od práce". Trochu jsme cvičily, hodně jsme chodily, mnoho diskutovaly a nepatrně si hrály. Co ale bylo důležité, že pro - doufám obě, nejenom mně - to bylo nakopnutí pro další soukromé, ale hlavně pracovní aktivity.
Druhý týden jsem strávila také na chalupě, opravdu v poklidu, s rodinou, bez myšlenek na práci, s minimální kontrolou pošty.
Následující týdny jsem však "uklízela a čistila" počítač, archivovala materiály, nechala si čas na přemýšlení o výuce každého jednotlivého klienta, psala články, procházela nové učebnice a poslechy, promýšlela nové cviky, zkrátka připravovala jsem se na nový školní rok. Nicméně, neučila jsem, neměla jsem za tu dobu žádný příjem peněz. V souvislosti s tím jsem byla dotazována, zda by se mi nevyplatilo přerušit na inkriminovanou dobu své podnikání, abych nemusela platit povinné odvody státu v plné výši. Koukala jsem na tu otázku jako puk a nevěděla, co odpovědět. Nenapadlo mě, že by moje příprava neměla být součástí mého podnikání! Vždyť - naštěstí - se nestalo nic tak výjimečného, co by mě bránilo v mé činnosti! Můj byznys je o vzdělávání, pokládám proto za neodmyslitelné se sama vzdělávat a připravovat. S tím jsem přece do svého podnikání vstupovala! No prý to tak někteří dělají - že odjedou na prázdniny, přeruší živnost a platí jen jakýsi minimální poplatek ... :(
Přiznávám se, že nevím, jak se to dělá, ani jaké materiály bych musela vyplnit, doložit, podepsat. Na jaký úřad bych musela jít. A kolikrát. Asi bych se k takové "vyčůranosti" ani nesnížila. Jednak by mi to nedovolilo moje svědomí a jednak nikdy nevím, kdy mohu dostat nabídku, jaká se neodmítá. Byznys se nerodí v kanceláři, byznys se dělá u piva, na pláži, při fotbale nebo na letišti.
Asi jsem hloupá, nebo nevím, že co není zakázáno, je povoleno ... Co ale vím jistě, že tady také možná někde klíčí semínko nevraživosti vůči malopodnikatelům a živnostníkům, že toto je živná půda podhoubí přiznivců stran a sdružení, které ke svobodnému podnikání přistupují jako k něčemu méněcennému, nepatřičnému nebo dokonce nemravnému.
Věřím, že většina živnostníků je poctivých a zcela oprávněně se bouří proti zaváděným zákonným nařízením a proti osočování se strany politiků. Ale ruku na srdce, opravdu jsou všichni tak poctiví a nezavdávají příčinu k restrikcím...?
Je to jen pár nesourodých myšlenek, bez ladu a skladu, ale pokud máte k tématu komentáře a připomínky, neváhejte je zde uveřejnit. Stejně tak, pokud si myslíte, že je tato úvaha hodná sdílení, tak prosím, sdílejte.
Děkuji a přeji všem hezký zbytek léta.

Vážení klienti, milí přátelé,
děkuji za další vydařený školní rok. Bez vašeho zájmu o mou výuku bych nemohla nikdy dělat to, co mě baví.
Přeji vám všem pohodové letní dny, radostné prázdniny a hezkou dovolenou.
V září se opět těším na setkání s vámi.

21.6.2017

Study English Not with Your Head, but with Your Heart.

I can´t help myself. A German singer, Thomas Anders from Modern Talking , is speaking with all my heart in the finish part of the article. This is why I have to add this article here. https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=439404&sId&mId
There is just what I tell all my students:
If you study English or another foreign language just because you
HAVE TO, you will not be interested in it much and you will not be successful. But if you find the right motivation, all will change by waveing of magic wande.
If you think about how to raise your effort in study of English in the next school year, you could inspire yourselves by my story or the article.
Story of my English is ... when I was twelve, my mum decided, that except Russian, which was obligatory object from the fourth class of primary school, I will learn another foreign language. In that time, UKDŽ in Prague offered English or German lessons. My mum made the freedom possible for me to decide which language I want to study. And cause I swalloved travel and adventures book stories, where I could find lot of English, the choise was clear. But the interest in wild west left me in time, however new whammy came to me. I became addicted to Modern Talking´s songs. And that was a horse of another colour. I wanted to understand to the texts of their songs. But million times replayed tapes and ways of study being reminiscented of a missionary school in Africa in the last century, twenty years old textbooks and missing electronic support of language learning didn´t help me much. Fortunately, I stopped being addicted to the drugg called Modern Talking without treatment. What I still have been keeping since the time, until now, is my relationship with English.
Just as hockey players say, if you bring the heart in the match you will not know, when to finish. You may not become professors in NY, but you could be able to amend your CV, you could be excellent at job interview or you will be able to understand your favourite stars at concerts or in the film. And it is worth to do it, isn´t it? :)

Angličtinu se neučte hlavou, ale srdcem.

Nemůžu si pomoci. Německý zpěvák, Thomas Anders ze skupiny Modern Talking, mi v závěrečné části článku mluví z duše. Proto jsem ten článek musela zde uveřejnit. https://m.novinky.cz/articleDetails?aId=439404&sId&mId
Je to přesně to, co říkám všem mým studentům:
Když se angličtinu nebo kterýkoliv jiný jazyk na světě jenom
MUSÍTE učit, moc vás to bavit nebude a výsledek taky nebude valný. Pokud ale najdete tu správnou motivaci, vše se jako by mávnutím kouzelného proutku změní.
Pokud přemýšlíte, jak zvýšit úsilí při výuce angličtiny v příštím školním roce, mohl by vás inspirovat jednak můj příběh a také zmiňovaný článek.
S mojí angličtinou to bylo tak : když mi bylo dvanáct, máti rozhodla, že se kromě ruštiny, která byla tehdy povinná od čtvrté třídy základní školy, budu učit ještě jeden jazyk. Tehdejší UKDŽ v Praze nabízel výuku angličtiny a němčiny na své vlastní půdě. Matka mě tehdy velkoryse umožnila svobodně se rozhodnout mezi angličtinou a němčinou. A protože jsem v té době hltala kdejaký cestopis a dobrodružnou literaturu, kde se to angličtinou jen hemžilo, volba byla jasná. Časem mě však zájem o dobrodružný divoký západ přešel, nicméně přišla další pohroma. Stala jsem se závislou na písničkách Modern Talking. A to už byla z pohledu angličtiny jiná liga. Chtěla jsem rozumět textům. Jenomže stokrát ohrané kazety a tehdejší způsob výuky jazyka připomínající misijní školu v Africe z minulého století, z učebnic dvacet let starých, nemluvě o absenci současné elektronické podpory výuky jazyků, mi moc nepomohlo. Naštěstí, ze závislosti jsem se dostala sama bez odvykací kůry. Co mě ale vydrželo, byl blízký vztah k angličtině, který mám nakonec dodnes.
Takže jak se říká v hokeji, když dáte do hry srdce, nebudete vědět, kdy přestat. Možná, že se z vás nestanou hned profesoři v NY, ale budete si moci vylepšit CV a zářit při případném pracovním pohovoru, nebo aspoň rozumět svým oblíbencům na koncertě nebo ve filmu . A to už za tu námahu stojí, není-liž pravda? :)14.6.2017
Ďábel nenosí Pradu, ďábel nosí ruskou hořčici.

Máme tu dobu grilování a zahradních slavností a k tomu se hodí nějaká pikantní neobvyklá pochutina. Tak třeba doma vyrobená ruská hořčice. Přišla jsem k ní jak panna k dítěti.
To bylo tak. Jednou takhle se rozevřela nebesa, zjevil se mi Anděl Páně a řekl: "vstaň, nalezni prodejnu s ruskými potravinami, zakup hořčičné semínko mleté a udělej dle návodu pochutinu pro manžela svého božskou..."
Dokážu si představit, co si teď o mě myslíte .... Ale bez obav, prostě jsem jen tak šmátrala po internetu, až jsem se dostala k diskuzím o ruské hořčici. A vzhledem k tomu, že ruskou hořčici je potřeba dávkovat velmi opatrně, nebyl to Anděl Páně, kdo mi ji vnuknul, ale spíš někdo s energiemi ze spodnějších, pekelných pater, než z nebes.
Jak tedy ruskou hořčici vyrobit doma? ... A jako bonus pikantní letní hlávkový salát s vejcem?

8.6.2017

Od září 2017 otevírám večerní kurz zdravotního cvičení "Moudří necvičí dravě, ale zdravě!"
Cvičení se bude konat každou středu od 18.00 hodin již tradičně v příjemném prostředí společnosti Fusion Therapy, Na Šafránce 17, Praha 2.
Přijďte si zacvičit, jste srdečně vítáni!
Podrobnosti již brzy.


Nabízím | Novinky | Akce | Proč právě se mnou | Kontakt | Ceník | Podmínky | Fotogalerie | Vod fšeho kousek | Ukázky cvičení | English Corner | Recepty | Mapování stránky


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku