Články - Klára Hájková Feng Ren Shui, Výuka angličtiny, masáže

Přejít na obsah

Články

Energie Zimy

Elementem Zimy je Voda.                          Element Vody představuje transformaci nového života.

  V zimě odpočíváme.                                   Nezapomínejme na potřebné.


Podle Feng Ren Shui se nyní nacházíme v čase Zimy.
Se zimou je spojen prvek - element Vody.

k elementu Vody náleží
z hlediska času zima a noc
z hlediska směru sever, částečně severovýchod
z hlediska chutí  slanost
pohyb sestupný, dolů, dovnitř a stání.
K orgánům Vody patří ledviny, močový měchýř, uši, kosti, vlasy.
Z hlediska činností k Vodě  náleží klid, odpočinek, projevem je konec, smrt.
Emočními projevy Vody jsou strach, obavy, hrůza, naříkání, ale také moudrost.
Klimatickým projevem je chlad, skupenství tekuté.
Barvou vody je tmavě modrá, černá, tvar vlnovka.
Čísly Vody jsou 1 a 6

Energie Zimy přináší chlad, dochází ke smršťování,  předměty zaujímají nejmenší objem. Míza stromů se stahuje dolů a zastavuje se její proudění. Mnoho živočichů v přírodě upadá do hybernace - zimního spánku.
Element Vody znamená temnotu - den je krátký a tma dlouhá. Avšak element Vody znamená transformaci nového života. Stejně jako začíná narození nového života tmou v děloze matky a nebo tmou ve vlhké půdě země,  element Vody podle vesmírných zákonů připravuje přírodu, tedy i nás na nový cyklus růstu a zrání.
Proto bychom měli být v zimě v klidu, více využívat tlumených světel a přítmí.
Projevem prvku Vody je chlad,  orgány prvku Vody jsou ledviny a močových měchýř. Oba tyto orgány bychom měli právě před chladem chránit.

S časem Zimy, s prvkem Vody také přicházejí noví pozemští vládcové čínského zvěrokruhu. Jsou to pohodový a galantní Vepř, šarmantní, ale úskočná Krysa a mlčenlivý a metodický Buvol.


Jací jsou vládcové zimního období?

Vepř je kavalír, který si rád užívá života...
S  Vepřem se v listopadu uzavírá roční cyklus dvanácti pozemských zvířat čínského zvěrokruhu. Čas Vepře by měl být zaslouženým odpočinkem. V čase Vepře bychom se neměli pouštět do žádných nových aktivit. V čase Vepře bychom měli užívat výsledků své celoroční aktivity.
Nemusíme zdaleka opouštět střední Evropu, abychom si uvědomili energie Vepře.
Naši předci v době nastávající zimy zcela ukončili těžké práce na polích, v sadech a v zahradách. Veškeré aktivity se přesunuly do uzavřených prostor. Logicky začíná vláda Vepře v době, kdy si připomínáme naše zemřelé předky. Měli bychom jim poděkovat za dar života a alespoň zapálit malou svíčku jako vzpomínku.
Vepř má rád, když je všeho hojnost. Proto se nabízí setkání s rodinou a blízkými u dobrého jídla a pití. Právě listopadová, do křupava upečená, svatomartinská husa a košt nového vína by měl být důvod pro to, abychom zanechali rozepří a v klidu sdíleli stůl se všemi členy rodiny.


Vládu Vepře střídá v prosinci šarmantní, úskočná a někdy docela ukecaná Krysa.
Krysa naopak otevírá cyklus nového běhu dvanácti měsíčních pozemských vládců. V čase Krysy dochází k maximalizaci jinových energií, které se se zimním slunovratem z 21. na 22. prosince  překlápí do nového počátku energií jangových. Začínají působit energie nového života a s každým dnem také sílí energie nového znamení nového roku. Příští rok zažijeme vládu Dřevěného Draka, nicméně jeho sílu už můžeme pociťovat právě s nastupujícími jangovými energiemi po zimním slunovratu.  
Všetečná Krysa nám rovněž může pomoci s nákupem vánočních dárků, ale pozor na to, že ráda utrácí a Drak, který nám již dýchá na záda, neřeší detaily.


Posledním vládcem čínského měsíčního zodiaku v čase Vody v lednu je klidný, mlčenlivý, ale také těžkopádný a přemýšlivý Buvol.
S jeho pomocí bychom si  v lednu měli detailně nastavit plán nejen na příští rok. Měli bychom si také popřemýšlet o tom, jak můžeme využít silné energie Dřevěného Draka k tomu, abychom žili v rovnováze i v dalších letech.


Jak tedy využít zimní období s časem vlády Vody ?
  1. V zimě a zejména v jejím začátku  bychom měli odpočívat, zkrátit čas strávený venkovními aktivitami.
  2. Měli bychom si co nejvíce dopřát prohřívací masáže a koupele. Pokud netrpíme vysokým tlakem, můžeme do koupele přidat nahřátou sůl, zahřívací koření nebo byliny, například skořici, hřebíček, jalovec. Nebojme se požádat svého maséra o přidání uklidňujících esenciálních olejů do masážní směsi,  nebojme se poprosit  o klid při masáži.
  3. V interiéru bychom měli mít připravené huňaté deky, polštáře a přikrývky v příjemných, měkkých a teplo vyzařujících potazích a povlečení.
  4. Interiér můžeme vyzdobit suchými květy, rozličnými šiškami, suchými plody, ořechy,  zelenými jehličnatými větvemi. Vyzdobit bychom měli také i vchody do domů a bytů, předokenní zahrádky a parapety.
  5. Dopřejme si hostinu v rodinném kruhu nebo s přáteli.
  6. Oblíbený film, dobrá kniha, sklenka vína - v zimním období ideláně červeného, svíčky, různé lampičky a lucerny nebo vonné tyčinky navodí pocit bezpečí, tepla a pohody. Je to ideální prevence depresí z šedivých  dní s omezeným časem denního světla.  
  7. Nezapomeňme oslavit vánoční čas. Vzpomeňme také na ty, kteří potřebují naší pomoc - děti v dětských domovech, staří lidé, osamělí  v pečovatelkých domech, ale také zvířátka v útulcích. Pomozte jim překonat smutný čas v chladném období finančním darem, návštěvou, nebo pomocí těm, kteří se o potřebné starají.
Na co se můžete těšit v příštím článku?
Prozradím vám pár typů , jak  prožít podle Feng Ren Shui  nejkrásnější svátky v roce - Vánoce v klidu a harmonii, dozvíte se, co nás čeká v čase prvního vládce v  novém roce 2024 - Buvola.
Tak zůstaňte se mnou, sledujte můj web, facebookový nebo instagramový profil a kanál na youtube.
Krásné dny, přátelé!


Starší články a spoustu jiných komentářů najdete na facebookové stránce Jiné školy.
Návrat na obsah