Články - Klára Hájková Feng Ren Shui, Výuka angličtiny, masáže

Přejít na obsah

Články

Přichází vláda Podzimu
 
délka poslechu: 8 minut

Podle Feng Ren Shui jsme v průběhu prvního srpnového víkendu vstoupili do nebeského cyklu, kterému vládne ostrý a disciplinovaný Kov. Ačkoliv prázdniny ještě pár dní potrvají a někteří se teprve na dovolenou chystají, podle starého čínského učení se již nacházíme v období Podzimu.  

V červenci vládla milá, empatická a jemná Koza. Bylo dobré, pokud se nám podařilo zvolnit životní i pracovní tempo a užívat si krás léta.
Rovněž jsme se většinu července nacházeli v mezidobí Země. V tomto čase jsme se měli  zastavit a zhodnotit, zda se nám daří vše, co  jsme si v lednu naplánovali.
Není-li tomu tak, měli jsme si  rozmyslet, jak postupovat, abychom svých cílů nakonec dosáhli.

Úvod do podzimního času obstarala hravá a mazaná Opice, následovat ji bude v září Kohout, který bude vše sledovat pod drobnohledem  a v říjnu nás bude na zimní čas připravovat přísný Pes.


Jací jsou podzimní vládcové?
Opice je hravá ...
Opice je hravá, ale také mazaná a hlavně chytrá. Patří mezi tzv. jangová zvířata, to znamená, že její energie by nás měly vést k aktivitě. Svou energii může Opice bezezbytku uplatnit při řešení problémů a zapeklitých situací.

Pokud se tedy po našem návratu do pracovního procesu nebo k našim podnikatelským aktivitám objevil problém či nedostatek, je čas na řešení. Udělejme to ale bez odkladu, neboť charakteristické pro Opici je také to, že poradí komukoliv ze svého okolí, ale sama má s řešením svých problémů problém - jí samotné se totiž nic řešit nechce :)

Ačkoliv Opice přináší disciplinovanost a přísnost Kovu, je ještě tak trochu napůl bezstarostné stvoření, ráda si hraje a ráda objevuje nové věci. Ne každý může v době léta, zejména v červenci - v období Kozy relaxovat, mít dovolenou a užívat si prázdniny. Pro mnoho lidí jsou právě letní měsíce časem maximálního nasazení a tvrdé práce, třeba právě proto, aby jiní mohli odpočívat.
Pokud si tito lidé nemohou udělat volno, měli by si  tedy ještě v čase vlády Opice vyhradit čas alespoň  na procházku a pobyt v přírodě. Teplé - v našem pojetí ještě letní dny, nám poskytují energie, které náš organismus potřebuje proto, aby se připravil na studené podzimní a zimní období.
Využijme tedy posledních prázdninových dní k načerpání energie a sil, které budeme potřebovat v zimě.

S Kohoutem se zaměřme na detail
Následujícím vládcem v září bude puntičkářský Kohout. Vláda Kohouta je už mnohem více poznamenaná ubývající jangovou - aktivní energií. Vzestup jinu je již více patrný - v čase kolem 23.9. dochází k vyrovnání sil energií Jin a Jang, denní světlo se znatelně krátí, sluneční svit ztrácí svou sílu, teploty jsou nižší.
Pokud se zabýváme účetnictvím, kontrolingem, kontrolou obecně, hodnocením, přichází náš čas. Kohout je zaměřený na detail, Kohoutovi musí vše sedět, ladit a fungovat.
V čase Kohouta bychom už měli mít vše, co jsme plánovali na stávající rok, hotové. Měli bychom už jen dolaďovat detaily. Měli bychom už také vědět, jak nám dosažené výsledky poslouží v budoucnosti. Je to stejné, jako když sklidíme úrodu a určujeme, co sníme ihned, co a jak uskladníme, zavaříme nebo usušíme a jaký díl úrody ponecháme "na semeno" pro setbu v příštím roce.

Bezpečí zabezpečí Pes
Poslední vládce čínského měsíčního zodiaku v čase Kovu, v říjnu je Pes. Přísný a nesmlouvavý Pes bude současně vládnout také poslednímu mezidobí Země. Bude to čas příprav na zimu, čas sortování, zabezpečení a ochrany - počínaje zdravím, konče majetkem.

V říjnu bychom se měli více orientovat na indoorové aktivity, více se stáhnout do svého nitra.

Pes přináší energie kontroly a třídění ve smyslu funkčnosti věcí a aktivit. Pokud nám nějaká věc nefunguje, v říjnu je čas na její opravu nebo náhradu.

V říjnu současně přichází poslední mezidobí Země roku. Je to doba, kdy bychom se měli stáhnout více do sebe a přemýšlet o plánech na rok následující. A letos bychom se neměli zaměřovat jen na rok následující, ale i dále do budoucna. Rokem 2024 nás totiž bude provádět Dřevěný Drak, který  disponuje možností vidět víc než ostatní zvířata zvěrokruhu. Přísný Pes s energií mezidobí Země nás bude ale hlídat, abychom při přípravě na rok Draka příliš neulétli realitě. Proto bude také nutné v mezidobí Země reálně posoudit naši stávající situaci.


A jakým aktivitám bychom se podle  Feng Ren Shui měli věnovat v čase Podzimu a v čase energie Kovu?
  1. Využít posledních teplých dní k načerpání energie na období studené zimy.
  2. Završit naplnění plánů na letošní rok. Dokončovat a hodnotit, co se nám letos podařilo a co nikoliv.
  3. V případě, že se nám daří, uspořádat oslavu úspěchů, poděkovat zaměstnancům, nezapomenout na odměny a na pochvaly.
  4. Připravit se na chladné podzimní a zimní období. Změnit jídelníček, zařadit tepelnou úpravu jídel. Zkontrolovat, zda máme všechno teplé oblečení funkční a zda nám také sedí. Zkontrolovat funkčnost a bezpečnost zimních sportovních potřeb a rovněž bychom neměli zapomenout na předsezónní údržbu našich motorových vozítek.
  5. Energie Kovu je energie vedení a fungování. Vše, co v životě potřebujeme, by mělo fungovat. Pokud tomu tak není, měli bychom zjednat nápravu.
  6. Vše funkční bychom měli chránit a pracovat na tom, aby funkčnost, ať už se jedná o rodinu, vztahy, zaměstnání nebo podnikání, byla zachována i v následujícím období.
  7. Pozornost věnujme rovněž  svému domovu. Očistu dopřejme také svému prostoru. I zde by mělo všechno fungovat - zejména předměty, které zajišťují teplo a bezpečnost, to znamená dveře, okna, vchody, zámky, alarmy ... V době Kovu a nadcházející zimy bychom se měli doma cítit komfortně a v bezpečí.
Starší články a spoustu jiných komentářů najdete na facebookové stránce Jiné školy.
Návrat na obsah